Valdštejnská lodžie v Jičíně
Tip na procházku

Valdštejnská lodžie

Oblíbené

Jedinečná raně barokní památka, ale také kulturní centrum se zaměřením na živé umění a alternativní kulturu a netradiční rodinné akce, to vše v sobě skrývá Valdštejnská lodžie. Podlehněte její nezaměnitelné atmosféře, ať už zde jdete na koncert, na prohlídku, do kavárny Café Loggie nebo jenom tak, na procházku.

​Letohrádek Albrechta z Valdštejna

Až do začátku 17. století bývala na úpatí vrchu Zebín pouze obora. Albrecht z Valdštejna se ale rozhodl nechat si tu vybudovat reprezentativní příměstské sídlo s rozsáhlými zahradami. Dominantním prvkem celého komplexu je samotná Lodžie s navazujícím čestným dvorem a velký park nazývaný Libosad. 

Po smrti Albrechta z Valdštejna

Byl osud Lodžie velmi podobný dalším stavbám zahájeným v době Albrechta z Valdštejna. Po jeho smrti byly práce zastaveny, k částečnému dokončení došlo až za Trauttmansdorffů. Ačkoli je Libosad od nepaměti častým cílem vycházek lidí ze širokého okolí, nebyl areál nikdy systematicky využíván a tak postupně chátral. V posledních letech probíhají rozsáhlé rekonstrukce, díky nimž je možné postupně zpřístupňovat památku veřejnosti a pořádat tu i větší kulturní akce.

Netradiční atmosféru zapomenutého letohrádku využívá i projekt Kulturní imaginárium, neziskové organizace Valdštejnské imaginárium, z.s. který netradičním kulturním programem a workshopy oživuje prostor dlouhá léta nevyužívané barokní památky. Na čestném dvoře najdete interaktivní expozici nejen pro děti a "kostkoviště" s dřevěnými hračkami.

Tip na výlet

Valdštejnská lodžie se nachází asi dva kilometry od centra Jičína. Pokud vyrazíte pěšky, čeká vás pohodová procházka lipovou alejí. V těsném sousedství se nachází vlaková stanice Jičín – zastávka. Pokud by vás zajímaly detaily o historii památky a Valdštejnových snech, doporučujeme komentované prohlídky, které se konají v letních měsících. Případně se můžete zkusit zeptat obsluhy v Café Loggie.

Otevírací doba / Vstupné

Otevírací doba: 

Památka je otevřena s otevírací dobou kavárny ve dvoře.

Červen až září

denně: 10 - 18 

Říjen a květen 

čt - pá: 13 - 18
so - ne: 10 - 18

Komentované prohlídky: 

Duben, květen: pouze víkendy 10 - 18

Červen: pá + víkendy 10 - 18
Červenec, srpen: denně 10 - 18

Září: pá + víkendy 10 - 18

Říjen: pouze víkendy 10 - 18

Informace

GPS
50.4495983N, 15.3782464E
Adresa

Sedličky 4, 50601 Jičín