Zámek v Jičíně
Přímo v centru

Valdštejnský zámek

Oblíbené

Valdštejnský nebo také jičínský zámek jistě neminete, tento klasicistně upravený objekt  je dominantní budovou jižní strany náměstí. Původně renesanční křídlo zámku bylo postaveno na počátku 17. století ještě v době, kdy Jičín patřil rodu Smiřických. Zajímavostí je, že z hlediska umístění by se správně mělo mluvit o Valdštejnském paláci, ale všeobecně se již vžilo označení Valdštejnský zámek. Nádvoří zámku jsou průchozí a přístupná, ale prohlídky zámku jsou možné jen v rámci muzejní expozice. 

V zámku sídlí Městské informační centrum, Regionální muzeum a galerie, Základní umělecká škola a konzultační středisko tu provozuje Česká zemědělská univerzita. V zámku naleznete též městskou Obřadní síň a Porotní sál, které jsou využívané k pořádání kulturních akcí. 

​Výbuch střelného prachu

Výbuch, ke kterému na zámku došlo v roce 1620, byl důsledkem dědických sporů uvnitř rodu Smiřických mezi sestrami Eliškou Kateřinou a Markétou Saloménou. Když královská komise sepisovala inventář, vybuchl ve sklepeních střelný prach. Exploze zabila čtyři desítky lidí a objekt značně poničila. Za doby Albrechta z Valdštejna byl zámek opraven a rozšířen o další křídla a přilehlé budovy. V jeho sousedství byly vystavěny kupříkladu konírny, jízdárna či zbrojnice. Architektem barokní přestavby poničeného objektu byl Andrea Spezza. Ten kupříkladu zachoval impozantní prostor arkádového nádvoří.

Císařská návštěva

Jičínský zámek se ještě jednou dostal do středu dění, když tu v roce 1813 pobýval rakouský císař František I. Posledními šlechtickými majiteli objektu byli Trauttmansdorffové, kteří jej ve 30. letech minulého století prodali městu Jičínu. Předtím ale zbývající mobiliář odvezli na své sídlo do Horšovského Týna.
Budova bývá nazývána zámkem, z architektonického hlediska se však jedná o palác, jelikož je uvnitř městské infrastruktury.
Nalezneme zde tří nádvoří: arkádové, velké a muzejní. Na velkém nádvoří se nachází socha sv. Floriána a na muzejním je umístěna socha Albrechta z Valdštejna, kterou v roce 2012 daroval městu Ing. Václav Rybařík, a labyrint, který je výchozím místem planetární stezky.

Zámecký park

Zámecký park je oázou klidu v centru města. Jeho dnešní podoba z velké části vychází z meziválečného projektu architekta Čeňka Musila. Rozsáhlá revitalizace zahrady byla dokončena v roce 2010. Spodní části parku dominuje jezírko s fontánou. Vychutnat si tu můžete kávu a další občerstvení, na horní terase se nachází i dětské hřiště. V parku probíhají mnohé kulturní akce. Oblíbené jsou zejména koncerty a promítání letního kina.

Informace

GPS
50.4361214N, 15.3525172E