Valdštejnovo náměstí v Jiíčně
Přímo v centru

Valdštejnovo náměstí

Oblíbené

Valdštejnovo náměstí s jedinečným souborem historických domů je centrem jičínské městské památkové rezervace.

​Valdštejnovo náměstí, dříve též Masarykovo či Gottwaldovo, je centrem jičínské městské památkové rezervace. Obdélníkové náměstí o rozloze jednoho hektaru ze všech stan obklopují domy s podloubím, což je naprosto unikátní. Náměstí vévodí renesanční Valdická bránazámek a barokní kostel sv. Jakuba Většího.

Uprostřed náměstí se nachází Mariánský sloup, kašna se sochou Amfitrité a Korunovační kašna. Ta byla postavena v roce 1836, kdy Jičínem projížděl při cestě na korunovaci do Prahy císař Ferdinand V. Dobrotivý. Zajímavé jsou i příběhy některých domů po obvodu náměstí – dům čp. 2 byl sídlem regenta, v čp. 33 byla nová radnice, masné krámy byste našli v čp. 57 a 99, nenápadný dům s čp. 64 je bývalou Valdštejnskou mincovnou a v čp. 73 býval renesanční pivovar, později přestavěný na barokní palác Maxmiliána z Valdštejna.

Náměstí bylo ve 20. století svědkem všech významných historických událostí. Místní tu slavili vznik republiky, konec druhé světové války a v listopadu 1989 demonstrovali proti komunistickému režimu. Stejně jako se v Praze lidé schází na Václavském náměstí u koně, schází se Jičíňáci u kašny. Každou sobotu dopoledne pak můžete na náměstí vyrazit na oblíbené trhy.

Informace

GPS
50.4368836N, 15.3516667E