Kaple Loreta skrytá v lesích nedaleko vrchu Veliš
Tip na výlet

Mariánská zahrada

Oblíbené

Turistická oblast Mariánská zahrada rozkládající se na jih od Jičína je nesmírně zajímavou, přesto však méně turisticky vytíženou, částí Českého ráje. Základním bohatstvím oblasti je barokní krajinná kompozice z přelomu 17. a 18. století, kdy na tomto území působil hrabě František Josef Schlik.

Mariánská zahrada je unikátní barokní komponovaná krajina, kterou na svém panství mezi Jičínem a Kopidlnem vytvořil František Josef Schlik se svou manželkou Annou. V lesích Velišského hřbetu byly zbudovány čtyři kaple, k nimž vedou dnes již téměř zaniklé aleje a lesní průseky. Soubor kaplí vznikl jako prosba urozeného páru k Panně Marii o vytouženého potomka. Na rozdíl od sousední Valdštejnovy komponované krajiny, je Mariánská zahrada skromnější, méně okázalá a více přizpůsobená zdejší přírodě. Objevování drobných kaplí, z nichž každá má jiný půdorys, můžete spojit s návštěvou dalších zajímavých míst, jako jsou například zámek Dětenice či Staré Hrady, nebo nádherné parky v areálech zámků v Kopidlně a Milíčevsi.

V oblasti Mariánské zahrady se nacházejí i další církevní stavby. Za zmínku stojí rokokový kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Slatinách, významná barokní stavba v Kopidlně v podobě kostela sv. Jakuba nebo pozdně barokní chrám kostela Povýšení svatého kříže v Ostružně.  

Questy

Zajímavou aktivitu, která vám umožní příběh zdejší krajiny lépe poznat, nabízí hra Putování po lesních kapličkách Mariánské zahrady s Annou a Františkem Schlikovými. Takzvaný quest, neboli hledačka, je připravená trasa s veršovaným návodem, na které vás čeká hledání indicií a luštění tajenek. Odměnou vám pak bude objevení pokladu, ale hlavně poznání příběhu a ducha oblasti.

Níže v souborech ke stažení najdete podklady ke hře.

Informace