Dovolená v Jičíně
Aktualita

Dovolená v Jičíně. Zažijte pohádkové prázdniny

Oblíbené

Vlajkovou lodí letní nabídky v Jičíně byly po několik let Prodloužené víkendy. No jo, ale pestrý program je v pohádkovém městě připraven nejen o víkendu, ale také ve všední dny. Proto budou všechny letní akce od letošního roku propagovány pod názvem Dovolená v Jičíně. To je ale jediná změna, protože o žádnou z oblíbených každoročních akcí nepřijdete.

Od poloviny června do půlky září (12.6.-17.9.) se v Jičíně opět můžete těšit na koncerty v parku, pohádky na dvorku, komentované prohlídky města i jednotlivých objektů, tvůrčí dílny v knihovně, koncerty a divadla v Lodžii nebo čtení pohádek a setkání s vévodou Albrechtem z Valdštejna. V létě se zkrátka v Jičíně nebudou nudit místní ani turisté, stačí si vybrat z programu.

Pohádky na dvorku - v sobotu od 16 hodin mohou rodiny s dětmi vyrazit na divadelní představení na dvorku K-klubu v ulici Smiřických (v případě nepřízně počasí se divadlo odehraje v učebně na arkádovém nádvoří zámku). 

Koncerty v parku - nedělní odpoledne v zámeckém parku patří muzice. Zahraje celá řada interpretů nejrůznějších žánrů. Koncert startuje vždy v 17 hodin a je přístupný zcela zdarma.

Koncerty, divadla a workshopy ve Valdštejnské lodžii - prostředí Lodžie se profiluje jako alternativní scéna a ve stejném duchu se ponese i prázdninový program. Za kulturou tam můžete zavítat zpravidla v pátek večer. Doporučujeme ale i klasickou prohlídku této unikátní barokní památky.

Letní kino - promítání pod hvězdami v zámeckém parku už má svou tradici. Letos se na filmy pod širým nebem můžete těšit od 18.7. do 5.8.

sobota pohádka

Valdštejnovo muzeum a mincovna - prohlídka muzea s možností vyrazit si vlastní repliku mince z doby Albrechta z Valdštejna. Každé prázdninové pondělí možnost se potkat přímo s vévodou v jeho astrologickém kabinetu. Téměř každodenní doprovodný program, zajímavé jsou zejména sobotní večerní prohlídky. Dvorek muzea se navíc v průběhu léta několikrát promění i na divadelní jeviště či promítací prostor retrokina. 

Regionální muzeum a galerie - Muzeum hry - expozice regionálního muzea má před sebou posledních pár měsíců provozu, následovat bude kompletní rekonstrukce. Je tedy ideální čas ještě stihnout prohlídku. Kromě stálé expozice o historii a přírodě Jičínska jsou připravené i dvě prázdninové výstavy - přírodovědně laděná Boudo, budko...aneb jak se bydlí v přírodě a v zámecké galerii Roztočený svět: hybohledy a dřevoryty Pavla Macka.

Svět kostiček® - jedinečná a unikátní výstava z kostiček SEVA v Masarykově divadle (26.6.-23.7.). Exponáty poskládané na motivy postaviček z Večerníčků a dalších pohádek a animovaných filmů. K tomu navíc velká dětská herna. 

Komentované prohlídky - prázdninové pondělí a pátek od 10 hodin prohlídka To nej z Jičína s průvodci z Městského informačního centra. V úterý a čtvrtek organizuje Regionální muzeum a galerie od 11 hodin prohlídky města a od 14 hodin prohlídky Valdštejnova paláce. Na sobotní dopoledne je možné si předem zarezervovat prohlídku Valdštejnovo město s odborným výkladem, které zajišťuje Valdštejnovo muzeum a mincovna. 

Po stopách bitvy 1866 - každé pondělí od 18 hodin vychází od kašny na Valdštejnově náměstí průvodce v uniformě rakouského vojáka. Zajímají vás události prusko-rakouské války? Nenechte si tyto vycházky ujít. Případně se sami vydejte na 30 km dlouhou naučnou stezku po jičínském bojišti.

prohlídka jičín

Knihovna Václava Čtvrtka - také knihovna bude mít v létě omezený provoz z důvodu plánované rekonstrukce. Tradiční pondělní tvůrčí dílny pro děti se tak budou pouze při dobrém počasí na zahradě knihovny. Část akcí se uskuteční na pobočce na Novém Městě. Vrcholnou akcí bude pro knihovnu letní jarmark poslední prázdninovou sobotu.

Muzejní nádvoří zámku - místo úřadování Valdštejnovy polní kanceláře každé pondělí odpoledne. Naopak každou středu a pátek od 14 hodin poklidné místo pro čtení pohádek pro děti.

Valdická brána - dominanta města, kterou byste rozhodně neměli vynechat. Navíc každý pátek večer možnost pozorování západu slunce. Během prázdnin se v mezipatře uskuteční i několik divadelních představení.

Rumcajsův svět, Rumcajsova ševcovna, Cipískova a Rumcajsova stezka - jasné cíle pro rodiny s dětmi. Místa, kam se nemusíte bát ani s těmi nejmenšími. Cipískova stezka je tříkilometrová procházka centrem města sjízdná i s kočárkem plná zábavných úkolů. Zdatnější turisté si mohou projít letošní novinku - 12 km dlouhou Rumcajsovu stezku.

Židovské památky - o historii židovské obce v Jičíně se nejvíce dozvíte při návštěvě místní synagogy a bývalé židovské školy (Židovská 100). Synagoga je i místem občasných koncertů a pátečních večerních prohlídek. Před návštěvou židovského hřbitova v Sedličkách si nezapomeňte nejprve vypůjčit klíč buď v MIC nebo v kavárně v Lodžii.

Jezuitská kolej - dlouho chátrající barokní památka v centrum města se loni poprvé alespoň z malé části otevřela veřejnosti. Workshopy a dílny v ní můžete navštívit o prázdninách v pátek a v sobotu.

Kde se dočtete další zajímavosti z jičínského prázdninového dění? Sledujte profily Dovolená v Jičíně na facebooku a instagramu a přečtěte si Jičínský výletník. K vyzvednutí v papírové podobě v informačním centru nebo ke stažení níže.

Soubory ke stažení
Jičínský výletník 2023 část 1 pdf (1.35 MB) Stáhnout
Jičínský výletník 2023 část 2 pdf (1.78 MB) Stáhnout
Jičínský výletník 2023 část 3 pdf (1.12 MB) Stáhnout

Další aktuality

V lipové aleji naproti sportovnímu areálu naleznete novou Lavičku Rumcajsovy rodiny - podle agentury Dobrý den se jedná o největší pohádkovou lavičku v celém Česku. Vzdává hold Radku Pilařovi, tvůrci...
Rok 2024 se teprve pomalu rozbíhá, ale my už víme, na jaké největší akce se letos v Jičíně můžeme těšit. Poznamenejte si následující datumy, ať vám neuniknou!
Letos v květnu se konají Valdštejnské slavnosti, jejich součástí bude i tradiční historické tržiště. Chcete se zúčastnit jako prodejce? Zde naleznete přihlášku se všemi potřebnými informacemi...