Výstava Jičínsko očima výtvarníků
Aktualita

Regionální muzeum zve na nově otevřené výstavy

Oblíbené

Na začátku května přivítalo jičínské muzeum své první návštěvníky po dlouhém nuceném uzavření. Kromě stálé expozice můžete zhlédnout i dvě nové výstavy.

Do 6. června je možné navštívit výstavu s názvem Jičínsko očima výtvarníků. Zámeckou galerii zdobí díla výtvarníků, kteří podlehli kouzlu Jičína a jeho okolí. Na plátnech a grafických listech jsou zaznamenány veduty, městská zákoutí, uličky, vesnice, jednotlivá stavení, pohledy do krajiny, ale i příběhy našeho okolí. Jičínsko se častokrát dostalo do hledáčku výtvarných umělců, kteří zde hledali inspiraci pro svá díla. Z výběru autorů se můžete těšit na Františka Kavána, Annu Mackovou či Jindřicha Procházku. Na výstavě se rovněž objeví Váchalův akvarel Jičínský upír. Některá díla se veřejnosti představí vůbec poprvé anebo po dlouhých desetiletí, kdy byla uložena v muzejních depozitářích.

Jičínsko očima výtvarníků

V muzejní chodbě odhalíte životní příběh jičínského památkáře a rodáka Jaroslava Wagnera. Výstava se koná u příležitosti stého výročí narození tohoto významného památkáře a jičínského rodáka. Výstava je založena především na pozůstalosti Jaroslava Wagnera, kterou jeho manželka darovala jičínskému muzeu. Díky tomu je možné představit celé jeho profesní zaměření, publikační činnost a způsoby práce. Stovky fotografií a rukopisů svědčí o Wagnerově profesionálním, důkladném a odborném přístupu ke všem zpracovávaným tématům. Právě on stál za návrhem na obnovu zámku Staré Hrady, analytickými plány pro rekonstrukci jičínského zámku a studií obnovy a využití Valdštejnské lodžie, parku a obory. Dále se zasloužil o zachování historické hodnoty města Jičína, když v roce 1956 a následně v polovině 60. let prosadil vyhlášení městské památkové rezervace.

Dále muzeum připravilo zajímavý projekt na plakátovacích plochách. Ten potěší zejména milovníky historických fotografií. Projekt Srovnej si toto místo najdete buď na 9 plakátovacích plochách rozmístěných po městě nebo pěkně pohromadě na muzejním nádvoří zámku.

Další aktuality

Letní kino se po roční pauze vrací do zámeckého parku v Jičíně.
Hlavní turistická sezóna startuje a s ní i prázdninové výstavy v Regionálním muzeum a galerii v Jičíně.
Prodloužené víkendy v Jičíně slaví 10. narozeniny aneb u nás se nudit nebudete.