Zebín
Aktualita

Procházka lipovou alejí na Zebín

Oblíbené

Chladnější podzimní počasí už možná k nějakým dlouhým výšlapům neláká, ale na krátkou víkendovou procházku můžete vyrazit klidně jen v nejbližším okolí Jičína. Ta nejtradičnější trasa vede lipovou alejí do Lodžie a zpátky přes vrch Zebín.

Z Valdštejnova náměstí vyrazíte po červené turistické značce, projdete pod Valdickou bránou a ta pár minut budete mít před sebou začátek známé lipové aleje. Téměř dvoukilometrové stromořadí vás zavede až k Valdštejnské lodžii. Z důvodu rekonstrukce je momentálně čestný dvůr uzavřený, můžete se ale projít přilehlým parkem. Pak už vás čeká stoupání na vrch Zebín. Milovníci širokých rozhledů zvládnou s opatrností cestu až nahoru ke kapličce sv. Máří Magdalény, ostatní to mohou vzít jen po silnici k jízdárně, odkud je krásný výhled na Jičín

.Výhled ze Zebína

Zpět do Jičína se vydejte po panelové cestě mezi koňskými pastvinami. Vyjdete kousek pod vrchem Čeřovka, kde se mezi stromy ukrývá nejstarší kamenná rozhledna Českého ráje Milohlídka. Kousek od ní je i velké dětské hřiště. Vilová čtvrť Čeřovka je krásnou ukázkou moderní architektury a dílem architekta Čeňka Musila z meziválečného období. Pak už jen stačí projít kolem areálu nemocnice a za chvíli budete zpět na náměstí. Šestikilometrovou trasu zvládnou hravě i rodiny s dětmi a schůdná je i po menší dešti, který přece jen v tomto ročním období nemůžeme vyloučit. 

Procházku si můžete zpestřit vyprávěním pověsti o vzniku Zebína. Pověst vypráví o sázce s čertem, který si při běhu členitou podkrkonošskou krajinou nabral do boty hlínu a kamení, jež ho tlačily natolik, že musel nakonec zastavit. Tím ale závod prohrál a z obsahu vysypaného z čertovy boty vznikl vrch Zebín. Pokud byste ji náhodou neznali, tak si ji můžete poslechnout zde.
 

 

Další aktuality

Plány na letošní advent byly velké, ale vzhledem k okolnostem se bohužel všechno mění. Na co se tedy můžete těšit?
Na závěr roku připravilo jičínské muzeum ve spolupráci s ponikelskou firmou Rautis třpytivou vánoční výstavu perličkových ozdob.
Podzimní počasí může být zrádné, proto vám přinášíme tipy, kam vyrazit s dětmi v Jičíně a blízkém okolí, když je venku "pod psa".