Plechový traktor
Aktualita

Prázdninové výstavy v muzeu

Oblíbené

Prázdninové výstavy v jičínské Regionálním muzeu a galerii seznamují s dobou bronzovou a plechovými hračkami.

Bohové a hrdinové z konce doby bronzové na Jičínsku

Víte, jak se žilo v našem regionu kolem roku 1000 př. n. l.? 

Výstava v galerii představuje fenomén tzv. kultur popelnicových polí během mladší a pozdní doby bronzové a starší doby železné. Jde o období dynamických historických změn a kultury popelnicových polí charakterizuje již plně rozvinutá metalurgie bronzu, dálkové kontakty od Baltského po Středozemní moře, stavba mohutných hradišť a rozsáhlé žárové nekropole. Z regionu Jičínska a blízkého okolí budou představeny nálezy nejen běžného inventáře, ale i bronzových depotů, zbraní nebo předmětů používaných během náboženských rituálů. Dozvíte se i, jak lidé v tomto období přistupovali k otázkám smrti a posmrtného života, součástí výstavy bude totiž prezentace žárového pohřebiště zdokumentovaného při nedávném archeologickém výzkumu v areálu jičínské nemocnice. 

Pojďte s námi na dobrodružnou výpravu a přesvědčte se, jak své životy prožívali lidé na konci doby bronzové!

Kdo si hraje, nezlobí

Výstavní chodba jičínského muzea nabízí v letních měsících výstavu oblíbených plechových a plastových hraček světoznámých českých firem Kovap a Kaden. Tradice výroby sahá až do roku 1946, kdy v Semilech založili bratři Eduard a Ota Sedlákovi rodinnou firmu na výrobu plechových hraček. Jejich prvotinou byl pohyblivý parní válec s pérovým strojkem.

 

Více informací na webu muzea: www.muzeumhry.cz

Další aktuality

Pohádkovým festivalem skončila v Jičíně hlavní část turistické sezóny. Jaká byla?
Letní prázdniny se přiblížily svému konci, to ale neznamená, že se v Jičíně budete nudit.
Těsně před začátkem turistické sezóny se podařilo spustit novou verzi Cipískovy stezky. Tříkilometrová procházka s několika úkoly je ideální plán pro rodiny s dětmi na prázdninový výlet.