Poeziomat
Aktualita

Jičín má svůj Poeziomat

Oblíbené

Rumcajs, Seifert, Metráček i místní pověsti. Město pohádky má od pátku svůj první Poesiomat a zařadilo se tak k dalším městům v republice, kde tuto mluvící trubku najdete.

S Jičínem jsou nerozlučně spjaté především pohádky Václava Čtvrtka. Region Českého ráje je však nesmírně bohatý na lidovou mytologii a svou tvorbu s Jičínem spojilo mnoho významných umělců české historie. Příběh Jičína jako města pohádkového a kulturního vypráví první jičínský Poesiomat.

Poesiomat je kovovou mluvící rourou, která po zatočení klikou začne recitovat, vyprávět, zpívat, hrát či štěbetat jako pták. Autorem Poesiomatu je Ondřej Kobza, pražský kavárník a zakladatel spolku Piána na ulici. "Poesiomaty dnes už nejsou jen pouhými automaty na poezii. Snažíme se vytvořit hravou, mluvící pamětní desku místa, kde si své najdou všichni - od dětí až po dospělé,  od znalců poezie po milovníky přírody,” vysvětluje Kobza.

Pohádky, pověsti, příroda

Jičín je podle něj pro umístění Poesiomatu ideálním místem - město s bohatou historií, obklopeno nádhernou přírodou a obdařenou kouzelnou aurou Čtvrtkových pohádek. “Proto jsme měli velkou radost, když jsme se díky spolupráci Nadačního fondu Jičín - město pohádky a za podpory města Jičín mohli vrhnout do práce,” dodává Kobza.

“Poesiomat je velmi zajímavá atrakce, která snoubí na první pohled podivnou rouru s uměním a probouzí tak v lidech zvědavost a touhu poslechnout si básně,” popisuje místostarosta města Jičín Petr Hamáček.

“Nápad na Poesiomat v Jičíně se nám i městu od začátku líbil. Poesiomat je velmi zajímavý a hravý prvek v prostoru a věříme, že se rychle stane oblíbeným lákadlem pro obyvatele i návštěvníky Jičína,” doplňuje Jan Košíček, předseda správní rady Nadačního fondu Jičín - město pohádky. “Zároveň je to pro nás skvělý prostředek, jak představit město pohádky lidem po celý rok,” dodává.

Jičín vedle Paříže či New Yorku

Jičín se pořízením Poesiomatu zařadil vedle řadu českých, evropských i světových měst. Mluvící kovová roura rozehrává veřejný prostor v Praze, Brně, Hradci Králové, ale i Dublinu, Paříži, New Yorku či filipínské Manile. Na tvorbě dramaturgie jičínského Poesiomatu se významným způsobem podílel jičínský rodák, spisovatel a kulturolog Pavel Hájek. Hlas Poesiomatu propůjčili známí herci Marek Taclík a jičínská rodačka Jana Plodková.

Další aktuality

Prázdninové výstavy v jičínské Regionálním muzeu a galerii seznamují s dobou bronzovou a plechovými hračkami.
Těsně před začátkem turistické sezóny se podařilo spustit novou verzi Cipískovy stezky. Tříkilometrová procházka s několika úkoly je ideální plán pro rodiny s dětmi na prázdninový výlet.
Do začátku prázdnin sice ještě nějaký čas zbývá, ale 11. ročník Prodloužených víkendů v Jičíně startuje již tento týden!