Valdštejnovo náměstí Jičín
Aktualita

Ani Nový, ani Starý...prostě JIČÍN

Oblíbené

Zeměpis dokáže pěkně zamotat hlavu, a tak si občas někteří spletou Jičín s Novým Jičínem. A věřte, že se to děje celkem často. Pracovníci infocenter v obou městech by mohli vyprávět.

Na první pohled se může zdát, že města, která jsou od sebe vzdálená více než 250 kilometrů, pojí jen podobný název. Při bližším zkoumání ale odhalíme hned několik zajímavých souvislostí. Kupříkladu ani jedno z měst nemá dochovanou zakládací listinu.

Jičíny na mapě

Jičín je známý jako město pohádky. Je domovem loupežníka Rumcajse a jeho rodiny, městem vojevůdce Albrechta z Valdštejna a branou do Českého ráje. Jeho centrem je Valdštejnovo náměstí s barokním Valdštejnským palácem – kde sídlí Regionální muzeum a galerie, kostelem sv. Jakuba a renesanční Valdickou bránou.

A co naopak nabízí Nový Jičín? Masarykovo náměstí čtvercového půdorysu s podloubím je označováno za nejkrásnější na sever od Alp. V renesančním Žerotínském zámku můžete navštívit Muzeum Novojičínska. Návštěvnické centrum na náměstí nabízí interaktivní expozici o generálu Laudonovi. Tento vojevůdce Marie Terezie v Novém Jičíně v roce 1790 zemřel. Nepřehlédnutelné je největší jezdecké sousoší v Česku vytvořené 3D tiskem, které je držitelem národního rekordu. A pokud vás zajímá móda, tak určitě víte, že Nový Jičín je známý tradicí výroby klobouků. Ve zdejší Expozici klobouků se dozvíte, jak vznikají pokrývky hlavy ve světoznámé firmě TONAK, jejíž název představuje zkratku TOvárny NA Klobouky. Můžete si také zahrát na módní návrháře a nazdobit si svůj klobouček. Vzpomínáte, kdo celý život bydlel v klobouku? No přece Bob a Bobek, s nimiž se v expozici také potkáte. A takto bychom mohli pokračovat…

Úsměvných situací, kdy turisté v pohádkovém městě hledají muzeum klobouků nebo naopak kousek od Ostravy Cipískovu stezku, se ročně stanou desítky. Obě města ale rozhodně mají co nabídnout.

A aby se to nepletlo málo, máme tady ještě Starý Jičín. Menší obec kousek od Nového Jičína, nad kterou se na kopci tyčí zřícenina stejnojmenného gotického hradu.

 

Tak si to zopakujme

Jičín                                        Nový Jičín

Rumcajs                                  Bob a Bobek

Albrecht z Valdštejna             Generál Laudon

Valdštejnův palác                   Žerotínský zámek

Další aktuality

Prázdninové výstavy v jičínské Regionálním muzeu a galerii seznamují s dobou bronzovou a plechovými hračkami.
Těsně před začátkem turistické sezóny se podařilo spustit novou verzi Cipískovy stezky. Tříkilometrová procházka s několika úkoly je ideální plán pro rodiny s dětmi na prázdninový výlet.
Rumcajs, Seifert, Metráček i místní pověsti. Město pohádky má od pátku svůj první Poesiomat a zařadilo se tak k dalším městům v republice, kde tuto mluvící trubku najdete.