Oblíbené
-

Tisíce vůní

Jak už název napovídá, jarní výstava bude věnována květinám a květinovým zátiším ze sbírky Regionálního muzea a galerie v Jičíně. 

plakát

Květiny, jejich krása, křehkost, různorodost, vůně, ale i pomíjivost od nepaměti fascinovali člověka. S květinovými motivy se setkáváme téměř od počátku umělecké činnosti na všech kontinentech. Už na antických dílech hrály květiny různé role, buď tvořily dekorativní složku nebo byly naopak nositeli významu. Vzpomeňte na všechny příběhy o původu rostlin, kdy se lidé na příkaz Bohů či na své přání měnili v květiny či stromy (viz. známé příběhy o Narcisovi, Hyacintovi, Dafné). Ve středověku mají květiny rovněž nezastupitelnou funkci zejména v mariánské a christologické ikonografii. Květiny do zobrazení mnohdy vnášely jinotaje, které již v době vzniku chápali pouze zasvěcení vnímatelé a nám dnes zůstává jejich význam utajen.

Naše výstava se bude věnovat zejména květinovým zátiším. Vznik zátiší jako samostatného uměleckého žánru se klade až na přelom 16. a 17. století, kdy se zátiší začala objevovat na uměleckém trhu. Ovšem jeho geneze je samozřejmě daleko starší, původ zobrazování „klidožití“, jak zní doslovný překlad německého či holandského výrazu pro zátiší, můžeme vysledovat již v době antiky. Umělci se od počátku snažili o maximální nápodobu (imitaci) zobrazeného předmětu. Zvláště nizozemští mistři si zakládali na přesném zobrazení skutečnosti, zejména pak u květinových zátiší. Květiny na nich jsou zaznamenány s botanickou přesností. Květinová zátiší byla vyhledávaným a oblíbeným uměleckým artiklem. Pro své majitele znamenala potěšení v zimních měsících, kdy neměli možnost mít živé květy ve váze. Zájem o květinová zátiší vyvrcholil v 18. století, ale i později se těšila značné oblibě.

Výstava Tisíc vůní představí tvorbu více než dvou desítek umělců a umělkyň několika generací. Budou představena díla od Vincence Beneše, Tomáše Josefa Blažka, Cyrila Boudy, Františka Jiroudka, Otakara Kubína, Anny Mackové, Aloise Pitrmanna, Juliány Winterové Mezerové, Jana Slavíčka, Václava Špály, Josefa Váchala aj.

Obrazy a grafiky budou doplněny vazbami živých květů vypěstovaných na loukách Planta naturalis, v růžové školce Růže Pelcovi či na zahradách muzejníků.

 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 12. května 2022 od 17 hodin ve výstavní chodbě muzea. Úvodní slovo pronesou Jana Schlesingerová a Petra Zíková.

 

V sobotu 11. června 2022 od 14.00 se v rámci výstavy uskuteční tradiční Café muzeum, program bude upřesněn.

Mapa

Informace

Místo

Muzeum hry - výstavní chodba

Datum
12. 5. – 26. 6. 2022
GPS
Regionální muzeum a galerie v Jičíně

Mohlo by vás zajímat

29. 4. – 5. 6. 2022
Sochař, restaurátor, a především tvůrce nápaditých objektů ze šrotu, kamene a dřeva slaví životní jubileum. U příležitosti jeho letošních 80. narozenin představí jičínská galerie výstavu s názvem..
29. 4. – 26. 5. 2022
Venkovní výstava Dlouhá cesta k samostatnosti, Dějiny Ukrajiny ve 20. století.
1. 5. – 30. 6. 2022
Výstava obrazů z textilu izraelské umělkyně Chedvy Meroz. Výstava je přístupná v květenu v sobotu od 13 do 17 hodin a v červenu v sobotu i v neděli od 13 do 17 hodin.
21. 5. 2022
Dovolujeme si Vás pozvat na již 17. ročník veřejného cyklistického závodu WEBER Jičínská „50“.