Oblíbené

Láska a život ženy - nový termín

Start

Koncertní večer inspirován krásou českého a moravského folkloru, písně o lásce, vášni, zklamání i smrti v dílech mistrů české a německé vokální a klavírní tvorby převážně 19. a 20. století.

plakát

Program: L. Janáček, B. Smetana, R. Schumann, J. Brahms, B. Martinů.

Předprodej vstupenek od 10. 10. 2022 v Městském informačním centru na Valdštejnově náměstí. Vstupné v předprodeji 190 Kč (studenti 50 Kč), na místě 240 Kč (studenti 100 Kč).

Sopranistka Irena Pohl Houkalová se věnuje hudbě od útlého dětství, studovala na Pedagogické fakultě UK a dále zpěv na pražské HAMU a na Hochschule für Musik v Karlsruhe. Je držitelkou ceny Českého rozhlasu, ceny J. Novotné, Ceny Nadace B. Martinů a řady dalších. Jako sólistka vystoupila v řadě produkcí i několika mezinárodních festivalech v Čechách a v zahraničí. Na svém kontě má několik premiér vokálních děl. Pro Český rozhlas natočila několik cyklů písní. Na půdě tzv. historicky poučené interpretace spolupracovala se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum či Capella Regia musicalis aj., s řadou instrumentálních kolegů se věnuje interpretaci písňové tvorby a komorní hudbě. V posledních letech se profesně věnuje především vedení projektů v  oblasti uměleckého managementu a vzdělávání. Byla dlouholetou členkou týmu MHF Struny podzimu, působila také v rámci MHF Dvořákova Praha. Je ředitelkou celostátního festivalu ZUŠ Open Nadačního fondu Magdaleny Kožené, stojí ve vedení klasické hudby ve Stipendijní Akademie MenART pro nadané žáky a jejich pedagogy. Je členkou tvůrčího týmu festivalu Struny dětem. V rámci vedení projektů i své umělecké činnosti akcentuje význam umění a uměleckého vzdělávání pro posílení občanské odpovědnosti a vzájemnou solidaritu. Je častou interpretkou i iniciátorkou benefičních koncertů a uměleckých projektů ve prospěch potřebných. Spolupracuje s Charitou ČR, Sdružením Neratov, Jedličkovým ústavem, Dívčí katolickou střední školou a řadou dalších.

Klavírista Karel Košárek má pověst interpreta s mimořádným rozsahem koncertních aktivit, patří též mezi nejžádanější komorní hráče. Spolupracuje s věhlasnými orchestry, ale též s předními českými pěvci, doprovází renomované instrumentalisty jako Jiřího Bártu či Radka Baboráka. Je velmi ceněným interpretem zejména děl hudební moderny 20. století, tedy skladeb od Benjamina Brittena, George Gershwina, Dmitrije Šostakoviče, Bohuslava Martinů nebo Leonarda Bernsteina. Často premiéruje také soudobou hudbu. Je absolventem konzervatoře v Kroměříži a pražské HAMU. Studia zakončil v USA na Southern Methodist University v Dallasu. Obdržel ceny na mnoha mezinárodních soutěžích, mimo jiné je vítězem Smetanovské klavírní soutěže Corpus Christi piano competition a laureátem Walter Naumburg Competition v New Yorku. K jeho nejvýznamnějším sólovým počinům patří vystoupení na Pražském jaru v roce 2003 s Nagoya Philharmonic Orchestra a dirigentem Tomášem Hanusem, na kterém provedl Třetí klavírní koncert Sergeje Rachmaninova. Významná je též jeho nahrávací činnost pro řadu významných společností (Supraphon, Hyperion, Etcetera, Naxos). Jeho první sólová nahrávka obsahovala skladby B. Smetany, B. Martinů, S. Barbera a G. Gershwina, velmi ceněným albem jsou Cigánské melodie (spolu s Romanem Janálem). V posledních letech se rovněž intenzivně věnuje roli dramaturga, je uměleckým ředitelem hudebního festivalu Musica Holešov. Karel je taktéž mentorem klavírní třídy ve Stipendijní Akademii MenART.

Informace

Místo

Masarykovo divadlo

Datum
Začátek
GPS
50.4357186N, 15.3580056E

Mohlo by vás zajímat

9. 12. 2023 - 29. 2. 2024
Výstava ilustrací Jany Kvapilové ke knize Otfrieda Preusslera v nových prostorech Valdštejnské lodžie.
4. 2. - 24. 3. 2024
Stará láska nerezaví – toto přísloví by se mohlo stát motem první letošní výstavy, na které svá poslední díla představí jičínská rodačka Zdenka Marie Nováková. Výstavu s názvem Vidět hudbu v zámecké..
16. 2. - 14. 4. 2024
Prodejní výstava obrazů v kavárně Republika.
Dva držitelé ceny Thálie, pop muzikálová legenda a sólista opery Národního divadla v Praze zpívají hity Karla Svobody a to nejlepší z filmů a muzikálů. Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan Kříž a Michael..