Jičín_Masarykova obchodní akademie
Procházka Jičínem

Infopanel č. 2 - Biograf a Masarykova obchodní akademie

Oblíbené

Celé toto prostranství na jih od Valdštejnova náměstí směrem k řece Cidlině, kde se právě nacházíme, je krásnou ukázkou jičínské meziválečné architektury. Zejména architekt Čeněk Musil proměnil Jičín během dvaceti let v moderní maloměsto.

Masarykova obchodní akademie.

V lednu 1929 vypsalo město Jičín soutěž na návrh obchodní školy, která měla být situována na vznikající okružní třídě v prostoru nejnižšího parteru někdejší zahrady zámku. Návrh Čeňka Musila byl vybrán v užší anonymní soutěži. Zajímavostí je, že Musil byl pravděpodobně autorem hned dvou ze sedmi přihlášených návrhů. Architekt se musel vyrovnat s komplikovaným pozemkem v záplavové oblasti a zároveň respektovat tzv. Generální upravovací plán Vladimíra Zákrejse.
Rozsáhlá stavba byla, podobně jako již dříve sousední biograf, založena na pilotech nesoucích železobetonové překlady. Kombinace omítaného a režného zdiva a zejména obloukovité zakončení východního traktu s velkou posluchárnou upomínají na dílo Jana Kotěry, především na jeho budovu muzea v Hradci Králové. Musilova tvorba – a jeho obchodní akademie především – zařadila Jičín na pomyslnou mapu vrcholů meziválečné architektury ve východních Čechách. Na střeše školy, mimo zorné pole kolemjdoucích, je umístěna socha Merkura – boha obchodu.
Budova obchodní školy prošla mezi lety 1999–2000 rekonstrukcí. Zároveň byla realizována přístavba tělocvičny se zázemím podle projektu architekta Aloise Frühaufa. Stavba byla jako jediná z realizací Čeňka Musila prohlášena za kulturní památku.

Biograf Český ráj

Pod většinou významných meziválečných staveb je v Jičíně podepsaný Čeněk Musil, jednou z výjimek je však budova Biografu Český ráj, za jehož projektem stojí firma Gröger, Hemerka a spol. 
v Praze. O stavbu nového kinosálu se zasazovala korporace Bio Český ráj, družstvo válečných poškozenců v Jičíně, které byla založena v dubnu 1922 a získala koncesi pro promítání filmu. Stavbě neúspěšně odporoval jičínský Sokol, který provozoval kino ve své budově a Jičín měl tak po nějakou dobu dva biografy. 
Budova z počátku nesloužila pouze k promítání filmů, ale také k divadelním představením, koncertům a dalším kulturním událostem. Dlouhodobým předsedou družstva byl MUDr. Josef Mrňák, na jehož počest byla budova v roce 1940 přejmenována na Mrňákovo divadlo. Po 2. světové válce už zůstalo jen u promítání filmů a došlo k přejmenování na Kino Svět. V roce 1994 rozhodla městská rada o navrácení původního názvu Biograf Český ráj.
Pečlivá rekonstrukce dokončená v roce 2018 oživila prvorepublikovou podobu budovy. Díky ní je dnes Biograf Český ráj jedním z nejnavštěvovanějších jednosálových kin v České republice. Vybavení kinosálu je vskutku na špičkové úrovni – objektový zvukový systém Dolby Atmos, projektor s rozlišením 4K a  3D obraz tvořený kruhovou polarizací nabízí skutečně jedinečný divácký zážitek.
Další informace ohledně stavebních úprav v Jičíně od roku 1850 do současnosti naleznete v Jičínském architektonickém manuálu. Ten je dostupný online na webu am.jicin.cz.