Oblíbené

CLAVICULAE GICZINENSIS neboli JIČÍNSKÉ KLÍČKY

Start

S odkazem na slavný středověký kabalistický grimoár nese nová akce Jičínské besedy název „Claviculae Giczinensis“ neboli „Jičínské klíčky“.

plakát

Klavikule neboli Klíčky budou pořádány zcela nepravidelně a budou určeny všem, kteří ocení jedinečnou příležitost navštívit jinak uzavřená a mnohdy běžně nepřístupná místa. V krátkém čase několika málo hodin budete moci vstoupit do netušeného, nenápadného a mnohdy běžně nepřístupného prostoru, jenž představuje jeden z pomyslných klíčků k historii kraje a k uchopení zdejšího genia loci. Prostoru, od něhož jsme obtížně získali klíče, abychom vám jej mohli na krátkou chvíli otevřít a nabídnout k výjimečné prohlídce. Prostoru, do něhož velmi pravděpodobně nebudete mít v následujících letech možnost vstoupit. Na tomto místě je proto nutné předeslat, že s ohledem na výjimečný charakter akce i specifické podmínky její organizace nebude možné Klíčky opakovat! Každá akce je tak jedinečnou a do značné míry neopakovatelnou příležitostí.

První Klíček nás čeká již v sobotu 27. května 2023, kdy se úderem 9. hodiny otevřou dřevěné padací dveře do sklepa starého výsadního hostince čp. 7 v Kostelci u Jičíněvsi. Právě ve sklepě místní hospody jsou jako stojky portálu použity dvě mohutné pískovcové desky zdobené gotickými kvadriloby vepsanými do čtverců. Pozoruhodné architektonické články mají podle staré ústní tradice pocházet z nedalekého hradu Veliše. V tom případě by se jednalo o zatím jediné takto dochované zdobené architektonické prvky z původního gotického hradu.

Pro vědecký výzkum byly objeveny přesně před 30 lety, kdy na ně místní rodačka, učitelka a spisovatelka Jaroslava Velartová upozornila památkáře Ing. Jiřího Slavíka. Ten po letech výzkumů nakonec došel k závěru, že kamenné články mohou představovat i poprsnici (parapet) kruchty z původně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kostelci, který později prošel výraznou přestavbou. Vedl jej k tomu především fakt, že v dalším kosteleckém, starobyle působícím sklepě usedlosti čp. 2 je ve zdivu osazena kamenná mísa kropenky s datem 1749, pocházející nepochybně ze zdejšího kostela. Velišský původ obou mohutných gotických článků však Jiří Slavík nijak nevyloučil a místní pamětníci si tvrdě stojí za svým: podle tradice předávané z generace na generaci jde o velkolepý pozůstatek hradu Veliše.

Vy jej budete moci v sobotu 27. května 2023 spatřit na vlastní oči. Současně si budete moci pořídit vcelku jedinečné fotografie této památky, neboť v tuto chvíli a až do konání Klíčku na internetu žádnou fotografii této pozoruhodné památky nenajdete, kromě snímku na naší pozvánce!

Ovšem pouze v časovém rozmezí dvou hodin! V 11:00 hod. se padací dveře sklepa zase na dlouhou dobu zavřou. A ti z vás, kteří budou mít vážný zájem, štětí a notný kus odvahy, se mnou možná budou moci nakonec na vlastní nebezpečí (!) vstoupit i do starobylého sklepení pod domem čp. 2 a spatřit (a vyfotografovat si) zazděnou kamennou mísu kostelní kropenky.

Informace

Místo

Kostelec - obecní úřad

Datum
Začátek
GPS
50.3808806N, 15.3281164E

Mohlo by vás zajímat

6. 4. - 12. 5. 2024
Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 6. dubna od 15 hodin. Výstavu zahájí Jana Schlesingerová.
Přednáška se zaměří na jeden z motivů mnohovrstevnatého díla Josefa Váchala.
Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení HYPNOTIZÉR!
Díky literárnímu a filmovému zpracování existuje zdánlivě pevný a jasný obraz čarodějnických procesů na severní Moravě: na jedné straně zlý duch inkvizitor Boblig na druhé jeho klíčová oběť páter..