Oblíbené
-

Strašidelná zvířata a proč se jich nebát

Řekneme-li o zvířatech, že jsou strašidelná, můžeme si pod tímto pojmem představit hned několik možností. Jsou strašidelná ta zvířata, která provázejí v pohádkách čarodějnice a černokněžníky, nebo ta, o kterých existuje mnoho legend a mýtů? Či snad ta, ke kterým mnozí z nás cítí odpor? Vezmeme-li druhy, které bychom zařadili do těchto 3 skupin, zjistíme, že jsou pokaždé stejné. Živočichové, kterých se bojíme, jsou právě ti, o kterých si lidé navymýšleli mnoho pověstí a zároveň i ti, kteří nejčastěji vystupují v pohádkách jako pomocníci a přátelé čarodějnic.

výstava

Přestože název výstavy, kterou připravujeme na letní sezónu, zní pohádkově, jedná se o téma zkoumané z hlediska psychologie, etologie, zoologie i etnologie. Zvířata, ke kterým cítíme odpor či strach jsou totiž většinou ta stejná, která provázejí v pohádkách čarodějnice a černokněžníky a existuje o nich mnoho legend a mýtů. Proč tomu tak je? Jsou tyto emoce člověku vrozené, či je získáváme výchovou?  Právě odpovědi na tyto otázky se dozvíte na naší výstavě.

 

Výstavu jsme připravili především pro dětského návštěvníka. Děti se tedy mohou těšit na čarodějnou kuchyni Ježibaby nebo na velký kvíz znalostí přírody i pohádek.

 

Rádi bychom dětem i jejich rodičům ukázali, že všechna zvířátka, která se jim možná nelíbí, nejsou vůbec ošklivá a všechny ty dodnes přetrvávající pověry o slizkosti jejich kůže, jedovatosti, krvežíznivosti aj. jsou opravdu jen pověrami. Právě proto bude výstava doplněna řadou živých zástupců neoblíbených zvířat. Aby se návštěvník bál jen mírně, vybrala kurátorka výstavy ty nejmenší, nejhezčí a nejmírnější zástupce. Mimo živých zvířat bude výstava tvořena fotografiemi, makropreparáty a modely. K nejzajímavějším exponátům, které na výstavě uvidíte, patří více než 150 let stará mumie kočky domácí.

Informace

Místo

Regionální muzeum a galerie v Jičíně

Datum
26. 6. – 19. 9. 2021
GPS
50.4359147N, 15.3521514E

Mohlo by vás zajímat

26. 6. – 29. 8. 2021
Výstava s názvem Čeho je moc… je představením sbírkotvorné činnosti našeho muzea. Ukáže veřejnosti, kterých sbírkových předmětů je v našich sbírkách nejvíce, a pokusí se odpovědět na otázku, proč..
20. 7. – 7. 8. 2021
Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ JSOU PROJEKCE AŽ DO 3.8. ZRUŠENY. Projekce s Liborem Podmolem je přesunuta do Masarykova divadla. Vstup do zámeckého parku spodní bránou. Vstupenky prodáváme až na místě. Pokladna..
30. 7. – 2. 8. 2021
Prodloužené víkendy nabízejí od pátku do pondělí pestrý program bohatý na kulturní zážitky, ponaučení i relaxaci na různých a zajímavých místech Jičína a jeho okolí. Věřte, u nás se nudit nebudete.
31. 7. 2021
Koncert na Turistické chatě na Prachově.