Oblíbené
-

Sensitivo

Jičínské muzeum vás zve na výstavu s názvem SENSITIVO, která představí tvorbu dvou umělkyň, sklářky Anny Polanské (1973) a Barbory Křivské (1976). Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 11. února 2023 od 17 hodin v zámecké galerii.

plakát

Obě umělkyně vystudovaly na přelomu milénia Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, každá v jiném ateliéru, ale obě v součinnosti se sklem. Anna Polanská studovala v ateliéru Sklo v architektuře u prof. Mariana Karla a Barbora Křivská v ateliéru Skla u prof. Vladimíra Kopeckého.

Zatímco tvorba Anny Polanské se dlouhodobě odvíjí právě v tomto materiálu, vytváří skleněné objekty, v nichž posouvá možnosti sklářských technik – především broušení a hutní zpracování skla – až na samou hranici. Barbora Křivská svou tvorbou překračuje hranice materiálů velmi volně, věnuje se jak sklu, tak i malbě a v poslední době velmi intenzivně rovněž tvorbě instalací z textilu.

Pro výstavu v Jičíně vznikly série prací, v nichž obě autorky chtějí představit především podstatu a způsob své práce. Obě jsou matkami tří dětí a jejich tvůrčí činnost je limitována každodenní rutinní péčí o chod a zajištění domácnosti. V tomto území matek, manželek, žen si hledají prostor pro svoje vlastní vyjádření, zachycují běžnost, každodennost, kterou monumentalizují, zastavují v čase, připoutávají k ní pozornost a tím jí dávají hlubší smysl. Tak jako se svět rutinně otáčí okolo své osy, a přesto je v tom pohybu ukryto veškeré tajemství, veškerá síla bytí i univerza. Takto představují své soukromé vesmíry. Citlivostí, vnímavostí možná i jistou dávkou delikátnosti vyspělého výtvarného jazyka vybírají motivy a témata, která jsou pro ně klíčová a zároveň mají obecnou platnost, výpovědní hodnotu o světě, který nás obklopuje, ve kterém žijeme.

Výstava se koná od 11. února do 19. března 2023 v zámecké galerii.
Vernisáž se koná v sobotu  11. února 2023 od 17 hodin.

Mapa

Informace

Místo

Zámecká galerie

Datum
11. 2. – 19. 3. 2023
GPS
50.4359147N, 15.3521514E

Mohlo by vás zajímat

24. 3. 2023
Křest nového CD kapely jičínského K-klubu.
25. 3. 2023
Start i cíl pochodu bude opět na velkém nádvoří zámku. Další informace o pochodu budeme postupně přidávat. Trasy nebudou zveřejněny dopředu. Opět bude možnost předprodeje startovních lístků v Městském..
25. – 26. 3. 2023
1. ročník interaktivní výstavy z kostek LEGO® v Jičíně.
25. 3. 2023
I v letošním roce se naše Hvězdárna společně s Městem Jičín přidá k celosvětové akci, Hodina Země, která poukazuje na globální problémy světa. Za jasného počasí bude probíhat pozorování dalekohledy.