ENDEPL
Přihlášení

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bystřici, autor: Jan Mertlík

Český ráj

Bystřice 26
Bystřice, 507 23
Mapa

V polovině 14. století byl na návrší nad obcí vystavěn gotický kostel a zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie.

První písemná zmínka o obci Bystřice je z r. 1396, ale archeologickými nálezy je zde prokázáno četné osídlení už z doby staršího pravěku i z raného středověku. Opakovaně zde bylo zjištěno osídlení z mladší doby kamenné, tj. z období po příchodu prvních zemědělců. Byla tu vykopána bronzová sekerka, mohyla s žárovým pohřbem, laténský hrob ze 3. století př. n. l. včetně kostí pohřbeného Kelta a při stavbě silnice byly objeveny kostrové hroby z 10. století. Ve 13. století bylo okolní území vesměs plošně kolonizováno, zřejmě proto, že mělo výhodné předpoklady pro zemědělství.

V polovině 14. století byl na návrší nad obcí vystavěn gotický kostel a zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Z původní stavby se zachovala asi šestidílná žebrová klenba s profilovanými žebry na stropě presbytáře. Při husitských válkách zřejmě kostel dost utrpěl, a tak byl v 16. století přestavěn a jeho interiér byl znovu vybaven. Dochovala se renesanční cínová křtitelnice, pocházející z r. 1572, a zvon od mistra Petra z Mladé Boleslavě z r. 1578. Ten byl původně asi umístěn v tzv. sanktusníku – malé štíhlé věžičce na hřebenu střechy. V této době sem byli pohřbeni i někteří příslušníci početného rodu Kopidlanských, jejichž náhrobek zazděný v lodi kostela pochází z r. 1606. K západnímu průčelí byla v r. 1857 přistavěna hranolovitá věž, obdélná loď kostela byla prodloužena a pseudogoticky upravena. V r. 1881 byly zevně přistavěny opěráky k pětibokému presbytáři, který má úzká lomená okna.

Kostel je chráněnou nemovitou kulturní památkou. Při nedávné nové výmalbě byly na omítkách nalezeny vzácné starší malby. V zrestaurovaném kostele pořádá obec koncerty klasické a varhanní hudby.

Fotogalerie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bystřici, autor: Jan Mertlík

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bystřici

 
 
 
Kalendář akcí Po stopách Albrechta z Valdštějna Jičín - město pohádky Loupežník Rumcajs Umění v ulicích v Jičíně Za pověstmi Českého ráje Turistický mapový portál Puzzle

Návštěvnost

Celkem přístupů: 19146935
Za týden: 33435
Za den: 2054
Online návštěvníků: 53
 
Znak města JičínMěsto Jičín © 2017  |  tel.: 493 545 111  |  e-mail: posta@mujicin.cz  |  Kontakty  | Odkazy: CzechTourism | Touratlas
Tento projekt je financován z fondu Evropské unieSdružení Český ráj
load