ENDEPL
Přihlášení

Kaple sv. Jana Nepomuckého

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Bukvici, autor: Jan Mertlík

Český ráj

Bukvice, 506 01
Mapa

Dominantou okrouhlé bukvické návsi je pozdně barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, vystavěná r. 1767 vlastním nákladem občanů.

Autorství plánů stavby bývá připisováno Anselmu Luragovi (asi 1701–1765), v Čechách působícímu architektu italského původu, který je stavitelem nedalekého velišského kostela sv. Václava, dokončeného 15 let před tím.

Architektonicky může kaple zdánlivě připomínat zmenšeninu kostela: čtvercová loď je zakončena půlkruhovým presbytářem, nad západním průčelím se pne vížka, do níž vedou schody z kůru vybaveného malými varhanami z r. 1889. V interiéru odděluje prostor presbytáře od lodi triumfální oblouk a k oltáři vedou tři stupně. Oltářní obraz zobrazující sv. Jana Nepomuckého vstupujícího na nebesa je tradičně přisuzován malíři Ignáci Raabovi (1715–1787), jenž tehdy působil v nedalekém Jičíně.

Kapli do r. 2004 vlastnila římskokatolická církev, která ji bezplatně převedla do majetku obce Bukvice. Ta se již od r. 2001 systematicky věnovala celkové opravě objektu včetně varhan, o jejichž záchranu a zprovoznění se zasloužil Mgr. Josef Zadina. Obnova kaple byla završena slavnostním vysvěcením dne 16. 5. 2004, v den bukvické pouti. Mši celebroval Mons. Josef Socha z Biskupství královéhradeckého za přítomnosti tehdejšího hejtmana Královéhradeckého kraje Ing. Pavla Bradíka a jeho náměstka Ing. Jaroslava Váchy. Mezi významné návštěvníky kaple patří kardinál Dominik Duka, který se zde zúčastnil r. 2005 vánočního koncertu, organolog a kampanolog Mgr. Radek Rejšek či Ing. Vladimír Turek, který zde od r. 2004 o svátcích a poutních bohoslužbách hraje na varhany.

Kaple slouží ke kulturním a společenským účelům; v období od května do října je možné ji navštívit po dohodě s Jiřím Qidem Valterem, který v Bukvici provozuje Galerii Na Špejcharu.

Fotogalerie

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Bukvici, autor: Jan Mertlík

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Bukvici

 
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Bukvici, autor: Jan Mertlík

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Bukvici

 
 
 
Kalendář akcí Po stopách Albrechta z Valdštějna Jičín - město pohádky Loupežník Rumcajs Umění v ulicích v Jičíně Za pověstmi Českého ráje Turistický mapový portál Puzzle

Návštěvnost

Celkem přístupů: 18907240
Za týden: 189226
Za den: 6269
Online návštěvníků: 28
 
Znak města JičínMěsto Jičín © 2017  |  tel.: 493 545 111  |  e-mail: posta@mujicin.cz  |  Kontakty  | Odkazy: CzechTourism | Touratlas
Tento projekt je financován z fondu Evropské unieSdružení Český ráj
load